I to wcale nie żart z okazji Prima Aprilis, bo właśnie 1 kwietnia 2025 roku w naszej szkole zorganizowany był kolejny Dzień Bez Plecaka! Co tym razem wymyślili nasi uczniowie? Nie zabrakło walizek, skrzynek na narzędzia, pudełek, czy kasku. Jednak najbardziej zaskoczyli uczniowie, którzy wykazali się szczególną kreatywnością, przynosząc książki i zeszyty w przedmiotach, których do tej pory jeszcze nie było! Nikola Pochopień z klasy 3B wykorzystała dziecięcy wózek na zakupy, a Maja Pochopień - futerał na gitarę. Wincenty Kiepura z klasy 2A przyniósł swoje rzeczy w worku zawieszonym na kiju! Klasa 5 również nie zawiodła: Dawid Pająk użył kasku, Jakub Baca skorzystał z pokrowca na ubrania, Filip Leśniak przyniósł kosz, a Natasha Taisner pufę! Klasa 6 także zasługuje na brawa, gdyż Milena Chowaniak zaskoczyła wszystkich przynosząc książki na suszarce do prania, Kinga Chrząszcz użyła beczki na kapustę, a Marcin Zachura - wózka sklepowego! 7B nie pozostała dłużna - Konrad Mikołajek wykazał się pomysłowością przynosząc drewnianą szafkę, a Anastazja Wichrowska - vintage torbę w typie neseser. Zaś chłopcy z klasy 8 zaskoczyli, ponieważ Kacper Klimasara przyniósł książki w mikrofalówce, Dominik Gierat w worku na śmieci, a Jonatan Trzop - na drabinie! Dzień Bez Plecaka jest z pewnością jednym z najbardziej kreatywnych dni w roku szkolnym, a nasi uczniowie mogą oderwać się na chwilę od szkolnej rutyny i przy tym naprawdę dobrze się bawić!
VIII Powiatowy Festiwal Nauki w Suchej Beskidzkiej 27 marca 2025 roku uczniowie klasy VIII wzięli udział w VIII Powiatowym Festiwalu Nauki w Suchej Beskidzkiej. Głównym celem tego przedsięwzięcia było promowanie oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat suski na rok szkolny 2025/2026 na terenie obiektów należących do Zespołu im. W. Goetla oraz Starostwa Powiatowego. W ramach Festiwalu nauki młodzież uczestniczyła: - w prezentacjach multimedialnych ofert kształcenia szkół ponadpodstawowych w mediatece ZS im. W.Goetla, - w pokazie naukowym prezentowanym przez Beskidzkie Centrum Nauki – Naukotechnika pt: „Elektryczność” w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, - w prezentacjach oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych na stoiskach wystawienniczych przygotowanych w hali sportowej ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej, - spotkaniach z doradcami zawodowymi, pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej - konsultacjach z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy, Cechu Rzemiosł Różnych. Dla uczniów klasy VIII udział w Powiatowym Festiwalu Nauki był wartościowym doświadczeniem. M. Smolik i M. Łopatka
Wywiad z Tomaszem Burym, uczniem klasy 6, który w miniony piątek podczas Święta Wiosny dostarczył całej szkole wyjątkowych emocji. Miało to miejsce podczas próby pobicia szkolnego rekordu zapamiętania jak najwięcej cyfr po przecinku liczby PI. Rekord ten z 2016 roku należący do Jakuba Korczaka wynosił 156. Tomek zapamiętał i wyrecytował 180 cyfr po przecinku. Jest nowym Szkolnym Mistrzem Liczby PI!!! Gratulujemy!
Wywiad przeprowadziła Justyna Chowaniak, Nikola Wągiel, Lena Kłapyta z klasy 8.
W słynny Dzień Wagarowicza w naszej szkole zanotowano w ubiegły piątek 100 % frekwencję. A to za sprawą wieloletniej imprezy organizowanej w tym dniu pod nazwą "Święta Wiosny". Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy sztuką "Kopciuszek", przygotowaną przez szkolne koło teatralne Drama.
Głównym punktem obchodów był dwuetapowy konkurs klasowy, polegający na przygotowaniu krótkiej scenki z wybranej lektury szkolnej oraz przygotowanie afiszu teatralnego do tej sztuki. W tym konkursie zwyciężyły trzy najstarsze klasy: 1m.-klasa 7a za sztukę Balladyna, 2m. - klasa 7b za "Romeo i Julię", 3m. przypadło klasie 8 za Zemstę.
Tegoroczny konkurs "1 z dziesięciu" wygrała Anna Pochopień z klasy 7b, wyprzedzając dwie uczennice z klasy 8 - Amelię Pochopień - 2m. i Annę Wajdzik - miejsce 3.
W tym dniu nie zabrakło również pyszności przygotowanych do degustacji w konkursie "Żyj smacznie i zdrowo" Tam pierwsze miejsce zajął duet Lena Kłapyta i Amelia Pochopień z klasy 8, miejsce drugie zajęli chłopcy z klasy 7a - Wojciech Barzycki i Wiktor Sala, trzecie miejsce przypadło uczennicom z klasy 6 - Lenie Pluta i Emilia Józefiak. Wyróżnienia : Milena Chowaniak i Anna Polak z klasy 6, Patrycja Mikołajek i Paulina Mentel z klasy 5 oraz Szymon Gałuszka i Bartek Talik Smutkowski z klasy 5. Serdecznie gratulujemy.
Wydarzeniem towarzyszącym w tym dniu było spotkanie ze Służbą Medyczną Malta, która przeprowadziła szereg ćwiczeń pierwszej pomocy oraz udostępniła uczniom karetkę do zwiedzania.
Na głównym korytarzu czekała na chętnych ścianka o tematyce wiosennej oraz kącik Kostki Rubika, przygotowany przez Jakuba Malaga z klasy 4. Jest to chłopiec, który w bardzo dobrym czasie potrafi ułożyć kostkę 8x8 oraz wszystkie inne mniejsze, nie tylko sześcienne.
Tomasz Bury z klasy 6. Liczba Pi - rekord szkoły
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia oraz sponsorowi - Spółdzielni Uczniowskiej za nagrody i drukarni Sprint z Żywca za przygotowanie notesów z logo Święta Wiosny dla uczniów.
Organizatorzy
Organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych:
a) I grupa – klasy 0 – III;
b) II grupa – klasy IV – VIII.
Zadanie konkursowe:
1.Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej, zwanej dalej pracą konkursową lub pracą plastyczną, w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej zasady bezpiecznej pracy oraz zalecenia prewencyjne i profilaktyczne dotyczące stanu psychofizycznego człowieka, stanowiące merytoryczną treść kampanii prewencyjnej „Dobrostan Rolnika”.
2. Praca konkursowa powinna być wykonana przez uczestnika konkursu z materiałów trwałych, gwarantujących odporność na zniszczenie w czasie transportu i przechowywania. Pracy nie należy oprawiać.
3. Praca plastyczna powinna być trwale opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu.
Zgłoszenia prac konkursowych:
Formularze zgłoszeniowe i prace konkursowe należy dostarczyć do PEDAGOGA SZKOLNEGO pani Joannie Ponikiewskiej lub Dorocie Polak, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 3 kwietnia 2025r.
Następnie 4 kwietnia 2025 roku prace konkursowe z formularzami zgłoszeniowymi zostaną przekazane do KRUS w Suchej Beskidzkiej.
Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe zgłoszeniowe w załączniku.
Link regulamin konkursu:
https://www.gov.pl/attachment/0a8c4f7d-e1c3-40a9-9dfc-0a5df61ef7b7
Link formularz zgłoszeniowy na XV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Wioski bez troski”:
https://www.gov.pl/attachment/71c0012e-5c24-4f5f-8d3c-285e230e048e
14 marca 2025 roku dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w eliminacjach Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Antonina Kiepura z klasy IV zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”, wczuwając się w rytmiczny charakter utworu, a także przedstawiła fragment prozy Marka Twain’a pt. „Pamiętniki Adama i Ewy”. Z kolei Anna Pochopień, uczennica klasy VIIb, swoją interpretacją wiersza „Hymn o zachodzie słońca na morzu” autorstwa Juliusza Słowackiego oraz fragmentem prozy „Oskar i pani Róża” Erica Emmanuela Schmitt’a zachwyciła komisję jury wzruszając także publiczność. Tym samym Ania dostała się do finału i weźmie udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim. Gratulujemy fantastycznych wyników oraz trzymamy kciuki za Anię w finale!
Organizowany przez Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Stryszawie.
Prace konkursowe należy dostarczyć do pedagoga szkolnego do 20 marca 2025r.
4 marca zakończyły się gminne eliminacje konkursu Młodzież Zapobiega Pożarom. Najlepsi uczniowie w naszej szkole, którzy wykazali się nieprzeciętną wiedzą z zakresu pożarnictwa, historii straży oraz pierwszej pomocy to Kacper Klimasara, Marcin Świątek i Jonatan Trzop. Gratulujemy im pasji i ogromnej wiedzy.
13.02.2025 w naszej szkole odbyła się zabawa walentynkowa, na której uczniowie z wielką chęcią się bawili. Takie zabawy jak belgijka i gorące krzesełka umilały czas i dostarczały ogromnej energii uczniom klas 4-8 Miał miejsce także quiz międzyklasowy, który jednogłośnie wygrała klasa 6! Pozostały czas uczniowie wykorzystali tańcząc do utraty tchu!
Dyrektor informuje, że od dnia 13 lutego 2025 roku ulega zmianie adres mailowy szkoły. Nowy adres poczty elektronicznej to: sp1@stryszawa.pl . Stary adres: gimnazjum_stryszawa@poczta.onet.pl będzie jeszcze obsługiwany do 30 kwietnia 2025 roku.
Z okazji dnia Babci i Dziadka uczniowie klas 1-3 przygotowali przedstawienie w formie muzyczno - słownych wystąpień. W spektakularnej scenografii dzieci recytowały wiersze przeplatane rytmicznymi piosenkami. Po części artystycznej Babcie i Dziadkowie byli zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodzicwów. To był dzień pełen wzruszeń, uśmiechów i ciepła.
Wychowawcy klas 1 - 3.
Jasełka przygotowała klasa VI
1 lekcja - zgodnie z planem zajęć
2 i 3 lekcja - wigilie klasowe z wychowawcami
4 lekcja - jasełka przygotowane przez klasę VI
ok 11:10 obiad
ODWOZY
MIKUSY 11:30
ROZTOKI 11:40
PRZYSŁOP 12:00
W środę na warsztaty fotograficzne do Gliwic wybrały się klasy 6 i 7a.
Uczniowie dowiedzieli się jak robić zdjęcia Camerą obscura i jak wywołać zdjęcia w ciemni za pomocą specjalnych odczynników. Uczestniczyli również w prezentacji "Jak zrobić dobre zdjęcie?" Następnie sami zabawili się w fotografów i wg wytycznych robili sobie zdjęcia w pokojach kolorów i światła.
Do najmłodszych uczniów naszej szkoły 9 grudnia przybył oczekiwany od dłuższego czasu św. Mikołaj. Wyjątkowy gość nie zawiódł dzieci, wręczał prezenty i dzielił się życzliwym słowem, pozował do pamiątkowych zdjęć. Cóż to była za radość i jakie emocje… Kiedy wyjątkowy gość wyruszył w dalszą drogę, uczniowie wrócili do swoich klas. Wszystkim bardzo podobały się prezenty. Mikołajki to jedno z najwspanialszych świąt w roku, nie tylko dla dzieci.
Wychowawcy klas 1 -3.