Czwartego października 2022 roku mimo deszczowej pogody odbył się długo wyczekiwany Miting Lekkoatletyczny im. Zdzisława Najdera. Dyrektor szkoły SP1 w Stryszawie Zygmunt Ormaniec przywitał zaproszonych przedstawicieli władz powiatowych, gminnych, gości, nauczycieli, zawodników oraz uczniów.
Potem przypomniano kim był Zdzisław Najder, co zrobił dla innych: dzieci, szkoły, gminy, powiatu. Głos też zabrał trener UKS bieganie.pl Stryszawa Rafał Kukla , który przez pryzmat wspomnień przypominał o najważniejszym celu Mitingu oraz sukcesach tutejszych zawodników - Mistrzów Polski, Małopolski tj. Jakuba Pietrusy, Filipa Sachy, Katarzyny Trzop – Kukli. Najwyższe honory otwarcia przypadły Pani Barbarze Najder, która z uśmiechem na twarzy i radością w sercu otwarła ku pamięci męża, nauczyciela, dyrektora, trenera lekkoatletyczne zawody by ,,słońce zaświeciło Zdzichowi…’’- mówiła w tym dniu. Tegoroczna rywalizacja obejmowała: bieg wahadłowy na czas, rzut piłką lekarską w tył oraz skok w dal z miejsca wśród uczniów szkół podstawowych i średnich naszego powiatu. Decyzja organizacji Mitingu uwzględniała bezpieczeństwo wszystkich zawodników w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W klasyfikacji poszczególnych konkurencji decydujące znaczenie miał czas oraz suma trzech rzutów i trzech skoków w dal. Rywalizacja byłą zacięta. Po zakończeniu odbyła się dekoracja, w której najlepsi zawodnicy z każdej z konkurencji otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Nagrody wręczał Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego - Jan Banaś. Uczestnicy otrzymali również medale ufundowane przez Wójta Gminy Stryszawa Rafała Laska, które wręczył przedstawiciel gminy Stryszawa - Marek Barzycki Tradycją mitingu jest nagroda za najbardziej wartościowe wyniki. W tej edycji nagroda trafiła do: Anny Polak (SP1 Sucha Beskidzka), Natalii Leśniak (LO Sucha Beskidzka), Jakuba Mazura (ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej) i Bartłomieja Najder (ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej). Wysokich wyników wszystkim nagrodzonym zawodnikom gratulowała Barbara Najder. Miting lekkoatletyczny wsparli również: Bogusław Kołodziejczyk, Spółdzielnia Uczniowska działająca przy SP1 w Stryszawie, Rada Rodziców przy SP1 Stryszawa oraz klub UKS Bieganie.pl Stryszawa. Szkolna kuchnia przygotowała smaczny poczęstunek dla gości i zawodników.
Dzisiaj zakończył się Tydzień Tolerancji i Życzliwości zorganizowany w naszej szkole. Poniżej zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dnia 16 listopada (dzień zielony) oraz dnia 21 listopada (dzień żółty). Dzisiaj zostały zebrane również wszystkie plakaty, przygotowane przez poszczególne klasy.
Druga część fotorelacji zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły w piątek oraz zostaną ogłoszone wyniki w poszczególnych kategoriach.
Pedagog Katarzyna Zadora, psycholog Julianna Matuszyk
Dziewczęta młodszej grupy sprawiły wszystkim w szkole i nie tylko wielką radość.
Zajęły I miejsce w zawodach powiatowych w piłkę halową.
Drużynę reprezentowały uczennice z rocznika 2010.
Królową Strzelczyń została Zuzanna Zachura (SP1 Stryszawa) MVP Drużyny przypadło dla Emilii Popielarczyk (SP1 Stryszawa), Zofii Gąstała (SP Juszczyn) Karoliny Radwan (SP1 Zawoja), Maji Kawończyk (SP1 Sucha Beskidzka).
WYNIKI ROZGRYWEK: 1. SP1 Zawoja – SP Juszczyn 0:1 (0:0) 2. SP1 Sucha Beskidzka – SP1 Stryszawa 0:4 (0:1) 3. SP1 Stryszawa – SP Juszczyn 3:0 (2:0) 4. SP1 Zawoja – SP1 Sucha Beskidzka 2:0 (1:0) 5. SP Juszczyn – SP1 Sucha Beskidzka 1:0 (1:0) 6. SP1 Stryszawa – SP1 Zawoja 4:0 (2:0)
KLASYFIKACJA KOŃCOWA:
1. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 im. Tadeusza Kościuszki w Stryszawie
2. SZKOŁA PODSTAWOWA im. Jadwigi Królowej Polski w Juszczynie
3. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 im. Hugona Zapałowicza W Zawoi
4. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej
Nagrody wręczył Inspektor do spraw Sportu w Powiecie Suskim Maciej Krzyśkow. Szczegół w artykule… Zdjęcia: Maciej Krzyśkow http://sport.powiatsuski.pl/najskuteczniejsze-w-halowa-pilke-nozna-byly-dziewczyny-z-sp1-stryszawa/
Kawałki świec i resztki wkładów do zniczy, które wyrzucamy do kosza lub kontenera można przetopić na tzw. ŚWIECE OKOPOWE. Świece z grubymi knotami, przygotowane w puszkach lub innych niepalnych pojemnikach bardzo się przydadzą w Ukrainie na terenach pozbawionych prądu i wszelkich mediów. Tak przygotowana świeca pali się kilka godzin, daje światło i ciepło oraz może służyć do podgrzania zupy. Włączając się w akcję PCK produkcji świec dla Ukrainy, Szkolne Koło Wolontariatu organizuje zbiórkę materiałów potrzebnych do ich produkcji, a dokładnie: parafiny, wosku, ale także resztek świec, świece lub resztki wkładów do zniczy. Materiały te będzie można przynosić do najbliższej środy – 23.11.2022 r. Dziękujemy za zaangażowanie i czekamy nawet na niewielkie ilości potrzebnego wosku i parafiny, które w sumie dadzą ciepło i światło potrzebującym!
W dniach 8 do 10 listopada uczniowie klas 7b i 8 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Przy pięknej słonecznej pogodzie i z przewodnikiem w roli Pani Asi uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, Wilanów, Stare Miasto i Łazienki Królewskie, Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie zabrakło też takich atrakcji jak przejazd metrem i wizyta na Stadionie Narodowym. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczestniczyliśmy w zmianie warty. Zobaczyliśmy też najnowocześniejszą dzielnicę stolicy i Warszawę po zmroku. Największą radość sprawiało jednak wspólne nocowanie i wizyty w Restauracji Pod Złotymi Łukami, czyli Mc Donaldzie.
Dnia 27 października klasa 5A oraz 5B wybrały się na wycieczkę do Zakopanego. Zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie- Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem oraz Chałupę Gąsieniców Sobczaków. Udaliśmy się także na Pęksowy Brzyzek gdzie umiejscowiony jest zabytkowy cmentarz. Dzieci miały okazję przespacerować się słynną ulicą Krupówki której długość wynosi 1100m oraz wyjechaliśmy kolejką na Gubałówkę.
Klasa 1A, 1B, 2A, 3A i 4 A brały udział w kreatywnych warsztatach, podczas których było mnóstwo zabawy, wiele radości i nauki o dwutlenku węgla. Prowadzący wraz z uczestnikami spotkania starali się odpowiedzieć na pytanie : Co to jest suchy lód ? Uczniowie mogli zobaczyć : znikający lód, aktywny wulkan, mega balony, wielkie i ciężkie bąble. Największą atrakcją okazały się bąbelkowe fryzury. Program warsztatów był bardzo atrakcyjny i zachęcił uczestników do pogłębiania wiedzy chemicznej.
Wychowawcy klas 1 - 4.
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Natomiast dnia 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar – mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego cele są proste: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji.
Powinniśmy więc zadbać o siebie, pomagać sobie wzajemnie i wspierać w potrzebie, oczywiście jeśli tylko mamy taką możliwość. Agresję i złość postarajmy się zastępować życzliwością i tolerancją. Jesteśmy przekonani, że nasze samopoczucie poprawi się i przyniesie radość z najdrobniejszych sukcesów w naszym codziennym życiu.
Postarajmy się być mili dla siebie, uśmiechać się, rozmawiać szczerze i otwarcie. Takie proste słowa jak: proszę, dziękuję, przepraszam nic nas nie kosztują, a mogą sprawić innym wiele przyjemności i radości. Życie daje się czasami we znaki, miewamy gorsze i lepsze dni, a czyjś bezinteresowny i szczery uśmiech może zmienić wszystko.
Poniżej został zamieszczony plakat, który zawiera wszelkie informacje związane z obchodami tego wyjątkowego tygodnia w naszej szkole. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału i śledzenia strony internetowej szkoły, gdyż będzie zamieszczona fotorelacja.
Pedagog Katarzyna Zadora, psycholog Julianna Matuszyk
"Jest takie miejsce na mapie świata- Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! " 10 listopada dzieci z oddziału zerowego odświętnie ubrane uczciły dzień 11 listopada. Przedszkolaki odśpiewały hymn narodowy oraz obejrzały film edukacyjny ,, Symbole Narodowe". Dzieci poznały nasze symbole narodowe: godło, flagę i hymn oraz wykonały kotylion w barwach biało- czerwonych. Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu. K. Barcik
W dniu 10 listopada br. w w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak co roku w dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas 5A oraz 5B zorganizowali apel przenoszący całą szkołę w środek najważniejszych wydarzeń z naszej historii, począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe i wolne państwo przestało istnieć na mapach Europy i Świata. Prezentowane treści przeplatane były wykonywanymi przez uczniów pieśniami o charakterze patriotycznym, co z pewnością przyczyniło się do głębszej refleksji nad tym wyjątkowym dla każdego Polaka świętem.
Tegoroczna, 25 odsłona Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie była inspirowana polskim romantyzmem.
To właśnie do niego należy rok 2022, w którym przypada 200 rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, uważanych za początek romantyzmu w Polsce.
Hasłem przyświecającym 25 odsłonie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie był cytat z dzieła Juliusza Słowackiego.
"Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba..."
Uczniowie naszej szkoły mogli spotkać się z autorami książek, porozmawiać, zdobyć ich autograf a nawet zdjęcie. Zapoznali się z licznymi wydawnictwami i funkcjonowaniem Tragów. Zadowoleni wracali do swoich domów z nowymi pozycjami książkowymi, gadżetami i masą fantastycznych wspomnień.
Do zobaczenia za rok :)
Specjalne pozdrowienia od Neli Reporterki dla naszej szkoły :)
Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę produktów żywnościowych, środków czystości i higieny osobistej dla ubogich i bezdomnych z Przytuliska Ojców Albertynów w Krakowie. Przytulisko codziennie zapewnia dach nad głową 80 osobom i wydaje 180 posiłków. Zbiórka potrwa do czwartku 10 listopada. Na parterze obok automatu z napojami znajdować się będzie pojemnik, do którego można będzie wkładać przyniesione produkty. Zachęcamy wszystkich do udziału w zbiórce.
Uczniowie klasy 2 A i 3 A w dniu 25. 10. br. byli na wycieczce w Kopalni Soli w Bochni. Ten dzień będą długo wspominać, gdyż atrakcji było wiele. Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę . Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.
Dorota Leśniak i Agata Popielarczyk
W czwartek, 20 października 2022 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – „Ślubowanie uczniów klas pierwszych”. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości pod okiem swoich wychowawczyń: Pani M. Smolik i J. Steczek, nauczyciela religii Pana P. Proroka i nauczycielki j. angielskiego p. M. Korczak. Pod okiem nauczycieli dzieci uczyły się dzielnie wierszy, piosenek. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w stroje apelowe, dekoracja szkolnego korytarza, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby w tym trudnym czasie ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność składająca się z Rodziców, Pana Dyrektora i Pani Dyrektor, nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na Sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonał Pan Dyrektor Szkoły Zygmunt Ormaniec. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Stryszawie. Następnie Pani Dyrektor wraz z Panem Dyrektorem wręczyli dzieciom legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie małych podarunków i słodki poczęstunek. Te ważne chwile związane ze szkołą pozostaną im na długo w pamięci. Na pewno uczniowie klasy I będą starali się swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość Rodzicom i Nauczycielom.
M. Smolik i J. Steczek
18 października uczniowie klasy 7b i 8 wybrali się wraz z wychowawcami na zajęcia warsztatowe do Biblioteki Pedagogicznej w Suchej Beskidzkiej. Uczniowie wzięli udział w zajęciach wspomagających koncentrację i efektywne uczenie się, a także poznali ćwiczenia relaksacyjne obniżające poziom stresu i wzmacniające koncentrację uwagi.
Międzynarodowe Święto Tabliczki Mnożenia w naszej szkole W miniony piątek, 7.10 na całym świecie obchodzony był Dzień Tabliczki Mnożenia. W każdej klasie w tym dniu uczniowie otrzymali zadania, których wykonanie wymagało znajomości tabliczki mnożenia. Dzień uatrakcyjniony został cukierkami zakupionymi przez Sklepik Szkolny, za które bardzo dziękujemy!
Brawa dla naszych zwycięzców i uczestników powiatowych zawodów lekkoatletycznych. W zawodach startowali uczniowie z powiatu w takich konkurencjach: 60m, 100m, 300m, 600m, 1000m, sztafety 4x100m, skok w dal, rzut oszczepem, pchniecie kulą. Wspólnie świętowaliśmy sukcesy naszych uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce Jakub Mentel w skoku w dal, I miejsce Wiktoria Kowaliczek w pchnięciu kulą, II miejsce Wiktoria Kowaliczek w rzucie oszczepem, II miejsce Jakub Mentel w biegu na 100m, II miejsce Zazanna Wajdzik w biegu na 300m, II miejsce Ksawery Wichrowski w biegu na 1000m, III miejsce Zazanna Wajdzik w biegu na 100m, III miejsce Julia Kwak w rzucie oszczepem, III miejsce Kamila Gawronek w skoku w dal. Na uznanie zasługują również reprezentanci szkoły w/w zawodach: Skrzypek Kinga, Kłapyta Maria, Elżbieciak Kinga, Wiktorowicz Patrycja, Król Patrycja, Kościelniak Nikola, Bania Wiktoria, Patryk Spyra, Jan Burdyl, Damian Rusin, Błażej Chrząszcz. Gratulujemy!!!
HALOWA PIŁKA NOŻNA – gminne zmagania drużyn Halowa piłka nożna inaczej nazywana także futsal może i nie przyciąga aż takich rzeszy kibiców jak mecze rozgrywane na murawie stadionu, ale jest równie emocjonująca. Tegoroczne zmagania na hali w SPNr2 w Stryszawie były zacięte. Wyniki rozgrywek: CHŁOPCY I miejsce SP Lachowice awans do półfinału powiatowego II miejsce SP 2 Stryszawa III miejsce SP1 Stryszawa IV miejsce SP Kuków V miejsce SP Krzeszów Dziewczęta I miejsce SP 1 w Stryszawie awans do półfinału powiatowego II miejsce SP Lachowice III miejsce SP 2 Stryszawa Zwycięskim drużynom gratulujemy !!!