Dzień 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły zapamiętają na długo. Odbył się wtedy VII Festiwal Gier Logicznych. Emocje towarzyszyły nam od samego początku. Rozpoczęliśmy od bajki: „W krainie wróżek” , którą przygotowali uczniowie klasy IIIb i II SP wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Kłapyta i p. Agatą Popielarczyk.
Po bajce przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu związanego z liczbą PI. W dniu święta liczby PI, czyli 14 marca, obchodzonym na całym świecie, ogłosiliśmy konkurs na zapamiętanie jak największej ilości cyfr po przecinku liczby PI, i tym samym pobicie rekordu szkoły, należącego do Bartłomieja Łaciaka z poprzednich lat. Rekord wynosi 128 cyfr. Dla przypomnienia liczba PI jest liczbą niewymierną, czyli ma nieskończenie wiele cyfr po przecinku.
Do konkursu zgłosiła się Amelia Pluta z klasy VA , recytując 86 cyfr po przecinku, Karolina Wala z klasy VII, która wypowiedziała 74 cyfry i Jakub Korczak, który zapamiętał 156 cyfr po przecinku, bijąc tym samym rekord szkoły!
Następnym punktem dnia był główny konkurs dnia. Uczniowie klas starszych dobrani w pary mieli do zaliczenia 6 układanek logicznych, oraz 3 gry.
Zwycięzcy w kategorii klas IV – VI:
1 miejsce – Krzysztof Elżbieciak i Karol Korczak ,
2 miejsce – Szymon Polak i Dominik Chowaniak,
3 miejsce – Karol Klimasara i Maksymilian Rusin.
Zwycięzcy w kategorii klas VII – VIII i G:
1 miejsce – Jakub Kłapyta i Maksymilian Zachura,
2 miejsce – Sebastian Polak i Jakub Leśniak,
3 miejsce – Seweryn Polak i Klaudiusz Pochopień,
Dla uczniów najmłodszych również były przygotowane atrakcje .
Uczniowie mogli m. in. zobaczyć pokaz klocków domina, ułożony przez ucznia klasy IIIB Tomasza Kłapytę, zakręcić Kołem Fortuny, pobawić się klockami ze Szkolnej Wypożyczalni Gier lub wziąć udział w głównym konkursie.
Wyniki najmłodszych:
1 miejsce : Lena Kłapyta i Amelia Pochopień,
2 miejsce: - Weronika Gałuszka i Aleksandra Kubasiak,
- Międzybrodzki Michał, Barzycki Wojciech
i Marzena Ryś,
3 miejsce – Sebastian Matras i Patryk Kaim,
- Daria Surzyn, Anna Liszka i Aleksandra Kłapyta,
Uczniowie grali w gry Abalone, Dobble, 4 w rzędzie, przygotowane przez p. Wiolettę Spyrkę, w sali gimnastycznej układali 12 różnych układanek.
Dodatkowo mogli w wolnym czasie rozwiązać jedną z wielu łamigłówek logicznych, przygotowanych przez p. Edytę Spyrkę. Równolegle z głównym konkursem odbywał się konkurs przegotowany przez p. Natalię Winiarską-Boike na najsmaczniejszą potrawę w konkursie „Żyj smacznie i zdrowo”. Sala nr 2, w której można było degustować ponad 50 różnych potraw była najbardziej oblegana przez cały dzień.
Druga część dnia była równie atrakcyjna.
W świetlicy p. Izabela Kubasiak wraz z p. Alicją Koczur przeprowadziły turniej „ 1 z dziesięciu”. Wśród starszych do finałowej trójki przeszli: Kamil Spyrka, Tomasz Kłapyta i Piotr Jasica. Zwycięstwo należy do Piotra Jasicy z klasy IIIC.
Z młodszych uczniów do ostatniego etapu przeszli: Oliwia Sitarz, Agnieszka Okrzesik i Szymon Polak. Wygrała Agnieszka Okrzesik
z klasy Va.
Równocześnie w sali gimnastycznej odbywały się doświadczenia
z fizyki, przeprowadzone przez naukowców ze Świnnej Poręby.
Temat przewodni spotkania „Ciekły azot” wywołał zwłaszcza wśród najmłodszych ogromne emocje. Radość dzieci roznosiła się echem po całej szkole.
Na koniec podziękowania. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do organizacji tego dnia. Dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których ten dzień nie byłby tak przyjemny dla naszych uczniów. Przypomnę, że w tym dniu brało udział ok. 200 uczniów, odbyło się 7 konkursów z nagrodami, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy notes oraz naklejkę z logo konkursu.
Dziękujemy Firmie Pacyga, Drukarni Sprit z Żywca, Wydawnictwie Rebel , Wydawnictwie TM Toys, Radzie Rodziców, Spółdzielni Uczniowskiej. Dziękujemy również uczniom – sędziom, którzy rzetelnie wykonywali swoje obowiązki, bez których organizacja głównego konkursu byłaby niemożliwa.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu.
Iwona Kłapyta
Teatralia 2019 „W cieniu Szekspira”
Przedstawiciele Grupy Artystycznej Synapsy z naszej szkoły wzięli po raz trzeci udział w Powiatowych Warsztatach Teatralnych w LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej. W ubiegłym roku grupa zdobyła I miejsce w kategorii gimnazjum za etiudę aktorską. W tym roku mieliśmy przygotować scenkę inspirowaną dziełami W. Szekspira. Synapsy przygotowały kolaż cytatów z dzieł wybitnego angielskiego dramatopisarza. Byliśmy jedną z dwóch grup reprezentujących gimnazja. Reszta uczestników to przedstawiciele szkół średnich z Suchej Beskidzkiej i Jordanowa. Po obejrzeniu prezentacji grup teatralnych odbyły się warsztaty teatralne. Prowadzili je aktorzy: Agnieszka Nieciąg i Dariusz Pieróg. Na koniec uczniowie samodzielnie przygotowywali etiudy aktorskie.
27 marca uczniowie klasy 7 i 8 z wychowawcami zwiedzali Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które jest przede wszystkim Miejscem Pamięci ofiar jednej z największej zbrodni w dziejach ludzkości. Stało się ono symbolem zła, do jakiego zdolny jest człowiek. Ta wzruszająca i smutna lekcja historii pozostanie w naszej głowie i sercach już na zawsze.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Zwiedzaliśmy renesansowy Zamek, którego udokumentowane początki sięgają I połowy XV wieku. Mogliśmy podziwiać historyczne, bogate wyposażenie wnętrz z przełomu wieków XIX/XX, oraz poznaliśmy historię życia, zwyczaje, zainteresowania i pasje kolejnych właścicieli zamku.
Teresa Klimasara, Maria Jończyk, Dorota Leśniak
2 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia, solidaryzując się z osobami cierpiącymi na autyzm, wszyscy ubrani byli na niebiesko. Przedszkolaki rozmawiały o trudnościach, umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji tych osób. Nauczycielki chcąc przybliżyć dzieciom autystyczny świat, czytały fragmenty książki pt. „Kosmita”
K. Barcik, M. Smolik, A. Spyrka
Młodzież z wolontariatu rozprowadziła wśród dzieci i młodzieży świąteczne kartki wielkanocne.
Uzyskany dochód ze sprzedaży został przesłany na Fundację "Sursum Corda", która pomaga w leczeniu chorych dzieci.
Dziękujemy wszytkim, którzy włączyli się w akcję.
A. Kłapyta
W marcu maluchy, przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III aktywnie uczestniczyli w multimedialnej prelekcji edukacyjnej dbającej o bezpieczeństwo. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, przestrzegania przyjętych norm i zasad w ruchu drogowym, rozpoznawania zachowań bezpiecznych oraz zagrażających życiu i zdrowiu na podstawie przygód Jacka i Wacka.
Ciekawostka - głosu bohaterom udzielił Cezary Pazura. Pięć filmów edukacyjnych wpłynęło na świadomość dzieci - nie chcą być jak Wacek bo tak naprawdę „dobrze nas wszystkich widzieć ”.
W ramach kampanii uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe, które od tamtej pory cały czas dbają o bezpieczeństwo naszych milusińskich na drodze. Kamizelki zostały ufundowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości - Ministerstwa Sprawiedliwości.
E.T
Uczniowie klasy V na lekcjach plastyki własnoręcznie wykonywali palmy wielkanocne.
Wierni tradycji wykorzystali ekologiczne materiały: bibułę, bukszpan, cis, bazie. Palmy zostały zabrane przez uczniów do domu, gdzie będą czekały na Niedzielę Palmową.
T. Klimasara
W czwartek 21 marca przedszkolaki i klasy I-III świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu w strojach obowiązywały wiosenne barwy, a przede wszystkim kolor zielony. Po zabawach w sali wszyscy wyruszyli na spacer.
Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji. Jesteśmy pewni, że upragniona Wiosna na dobre pozostanie z nami.
K. Barcik
21 marca uczniowie klasy 1 B i 2 B świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, uczniowie przyszli ubrani na zielono, żółto, kwieciście itp. Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęłą się na świetlicy szkolnej od malowania w grupach plakatów , przedstawiających zwiastuny wiosny. W tle było słychać piosenkę pt.,, Witaj, Wiosno". Kolejnym punktem był Konkurs Wiedzy Przyrodniczej. W grupach 4 osobowych, dzieci odpowiadały na pytania. Po podliczeniu punktów przyszedł czas, aby nagrodzić zwycięzców. Jesteśmy pewni, że starania naszych uczniów sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre...
D.Leśniak i A. Popielarczyk
.
Uczniowie klasy 1 B i 2 B w środę 20 marca br. pojechali do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej. Na miejscu uczesniczyli w programie dydaktycznym “Bezpieczna +”, gdzie Strażacy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej przygotowali atrakcyjne zajęcia w sali edukacyjnej “OGNIK”.
W sali edukacyjnej ,,OGNIK " uczniowie, w teorii i w praktyce, poznali zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dzieci mogły przećwiczyć ewakuację z zadymionego pomieszczenia, zapoznać się ze znakami ewakuacyjnymi oraz nauczyć się zasad bezpiecznego zachowania w domu. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie garaży. Dzieci z bliska zobaczyły samochody strażackie oraz ich wyposażenie służące nie tylko do gaszenia pożarów, ale także do niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych.
D. Leśniak i A.Popielarczyk
1 marca obchodziliśmy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Uczniowie klasy IIIb przybliżyli nam postacie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wysłuchaliśmy piosenki w wykonaniu Agaty Chrząszcz ,,Armia Podziemna powraca". Na koniec wspólnie oglądaliśmy film ,,Pilecki" w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego.
M.Jończyk
19 lutego uczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum uczestniczyli w Żywej Lekcji Historii.
Zapoznali się z uzbrojeniem od czasów powstania kościuszkowskiego aż po I wojnę światową. Chętni uczniowie wcielili się w rolę kosynierów, powstańców listopadowych,styczniowych ,a także legionistów Józefa Piłsudskiego.
Była to ciekawa lekcja historii.
M. Jończyk
28 lutego w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek.
Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami oraz konkursami. Punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej był wybór Króla i Królowej Balu, którymi zostali Anastazja i Igor.
Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.
K. Barcik, M. Smolik
W czwartek o 13.00 naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki ze swoimi rodzicami. Dyrektor przywitał wszystkich bardzo serdecznie i zaprosił na program artystyczny.
Specjalnie dla nich uczniowie klasy II SP pod opieką p. Agaty Popielarczyk i uczniowie klasy III b gimnazjum z wychowawcą p. Małgorzatą Kłapytą pokazali przedstawienie „W krainie wróżek”.
Pani Iwona Kłapyta przygotowała Koło Fortuny. Każde dziecko mogło po odpowiedzi na pytanie konkursowe wylosować niespodziankę. Tu kolejka była najdłuższa. Każdy przedszkolak chciał zakręcić kołem i wygrać nagrodę.
Pani Magdalena Chorąży zaprosiła na spotkanie z owadami. Można było obejrzeć kolekcję spreparowanych owadów przez lupę, zobaczyć nogę muchy i skrzydło motyla pod mikroskopem a także dowiedzieć się jak zbudować domek dla owadów.
Panie z biblioteki Alicja Koczur i Teresa Klimasara przygotowały kącik Bajkowej Biblioteki, gdzie każde dziecko otrzymało plakietkę z bohaterami baśniowymi i swoim imieniem oraz mogło pokolorować wybraną kolorowankę.
M. Kłapyta
Na koniec klasy gimnazjalne pod opieką pani Natalii Winiarskiej-Boike częstowały przysmakami w Małej Cukierence.
27 lutego naszą szkołę odwiedzili goście z Węgier. Byli to uczniowie węgierskiej szkoły muzycznej Kunszentmartoni Zeneiskola. Najpierw obejrzeli przedstawienie przygotowane przez klasę III a pod opieką p. Grażyny Kępy i p. K. Zadory.
Potem zapoznali się z uczniami naszej szkoły. Klasa III b, która opiekowała się gośćmi, rozpoczęła wspólną integrację belgijką a następnie zaprezentowała polski narodowy taniec polonez. Goście z Węgier bardzo szybko nauczyli się tańców i wykonywali je wspólnie z naszymi uczniami. Po poczęstunku próbowaliśmy nauczyć Węgrów polskich słów, a Węgrzy uczyli nas węgierskich, co okazało się wyjątkowo trudne. Następnie Grupa Artystyczna Synapsy opowiedziała o swoich działaniach i zaprezentowała skróty nakręconych filmów.
Na koniec grupa węgierska zaprezentowała całej społeczności uczniowskiej kilka utworów muzycznych. Okazało się, że gesty, uśmiechy i muzyka wystarczą, by Polacy i Węgrzy wspólnie się bawili.
M. Kłapyta
W naszej szkole 14 lutego odbył się Bal Przebierańców dla klasy 1 B i 2 B. W tym dniu po szkolnych korytarzach przemieszczały się bohaterowie znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, motylki,piratów, misie i policjantów.
Uczniów trudno było rozpoznać.
Pomysłowość strojów nie miała granic. Po prezentacji strojów, która odbyła się w każdej klasie, rozpoczęły się tańce przy rytmach wesołej muzyki. Tańce przeplatane były zabawami z kolorową chustą, balonami i konkursem tanecznym.
Uczniowie z klasy VII rozdawali kartki walentynkowe, co było miłym akcentem w tym dniu. Każdy z obdarowanych szukał nadawcę swojej pięknej Walentynki.Był też czas miłych rozmów przy wspólnym poczęstunku. Bardzo zmęczeni, ale w dobrych humorach uczniowie wracali do domu.
D.Leśniak, A.Popielarczyk
Dnia 8.02.2019r odbyło się w szkole przedstawienie profilaktyczne pt. ,,Mały Książę” dla klas IV-VIII i klas gimnazjalnych. Kto z nas nie zna Małego Księcia, jego wymagającej róży i planety z 3 wulkanami. Ten bohater zawsze pozostanie w naszej pamięci, bo pokazuje, co w życiu jest naprawdę ważne- miłość, przyjaźń, bezpieczeństwo, uczucia i co należy traktować poważnie. Umie trafnie oceniać siebie i innych. Potrafi przyznać się do błędu- zwłaszcza tego, że zostawił różę- swoją różę.
Teraz trafia znów na Ziemię, przeżywa wiele skrajnych odczuć, odwiedza miejsca, które pokazuje wspólne życie. Książę jest zawiedziony i wówczas pojawia się Lis- to symbol mądrości. To Lis mówi czym jest przyjaźń i wyraża najważniejsze prawdy o życiu. Za jego namową Książe odnajduje przyjaciela i miłość.
Życie wśród ludzi nie jest prostym zadaniem. Nikt nie przychodzi na świat z tą umiejętnością. Wszyscy musimy się jej uczyć. Tak jak kwiat potrzebuje słońca, tak człowiek potrzebuje miłości i przyjaźni, aby być człowiekiem.
Inscenizacja bardzo się spodobała nie tylko uczniom naszej szkoły ale również zaproszonym na spektakl uczniom Szkoły Podstawowej w Krzeszowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie. Klasa III A gimnazjum, która spektakl przygotowała pod opieką wych. mgr Grażyny Kępa i ped. mgr Katarzyny Zadora powtórzyła przestawienie dla gości w dniu 12.02.2019r. Widownia nagrodziła ich gromkimi brawami.
Oprócz wartości merytorycznej i wychowawczej spektakl charakteryzował się również atrakcyjną formą i ciekawym scenariuszem.
G. Kępa, K Zadora
Zachęcamy wszystkich małych i dużych, zacznijcie z nami programować, bawiąc się przy tym, jak dzieci. To bardzo fajne i proste, mówią nie tylko pierwszaki. Trudno o lepszą naukę niż tę, która uczy przez praktykę. Europejska Hour of Code to wydarzenie, w ramach którego młodzi ludzie na całym świecie mają okazję poznać oraz nauczyć się podstaw programowania- dziedziny, która odgrywać będzie istotną rolę.
Uczniowie klas I-III, IV-VI, VII, VIII aktywnie uczestniczyli programując na platformie www.code.org z Anną i Elzą z Arendel, postaciami gwiezdnej galaktyki Be- be Sar Wars, Minecraft, przechodząc kolejne poziomy dostosowane do danej grupy wiekowej.
Mali i trochę starsi, a zarazem wielcy programiści, zdobyli honorowe certyfikaty. Ponadto nauczyciele w klasach wczesnoszkolnych, informatycy doskonalą umiejętności programistyczne nie tylko na lekcjach informatyki lecz również na matematyce, dzięki czemu jest ciekawie, wesoło i nowocześnie. Patronat honorowy akcji w Polsce objęło Ministerstwo Cyfryzacji, NASK, Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa.
E. Trzop , E.Gielas